1a CONJUGACIÓ : verb CANTAR

| INDICATIU | SUBJUNTIU | |
| Present | Perfet | Present |
| cant
cantes canta cantam cantau canten
|
he cantat
has cantat ha cantat hem cantat heu cantat han cantat |
canti
cantis canti cantem canteu cantin |
| Imperfet | Plusquamperfet | Imperfet |
| cantava
cantaves cantava cantàvem cantàveu cantaven
|
havia cantat
havies cantat havia cantat havíem cantat havíeu cantat havien cantat |
cantàs
cantassis cantàs cantàssim cantàssiu cantassin |
| Passat (simple) | Passat anterior (simple) | Perfet |
| cantí
cantares cantà cantàrem cantàreu cantaren
|
haguí cantat
hagueres cantat hagué cantat haguérem cantat haguéreu cantat hagueren cantat |
hagi cantat
hagis cantat hagi cantat hàgim cantat hàgiu cantat hagin cantat |
| Passat perifràstic | Passat anterior (perifràstic) | Plusquamperfet |
| vaig cantar
vares cantar va cantar vàrem cantar vàreu cantar varen cantar
|
vaig haver cantat
vares haver cantat va haver cantat vàrem haver cantat vàreu haver cantat varen haver cantat |
hagués cantat
haguessis cantat hagués cantat haguéssim cantat haguéssiu cantat haguessin cantat |
| Futur | Futur perfet | Imperatiu |
| cantaré
cantaràs cantarà cantarem cantareu cantaran
|
hauré cantat
hauràs cantat haurà cantat haurem cantat haureu cantat hauran cantat |
—
canta canti cantem cantau cantin |
| Condicional | Condicional Perfet | Formes no personals |
| cantaria
cantaries cantaria cantaríem cantaríeu cantarien |
hauria cantat
hauries cantat hauria cantat hauríem cantat hauríeu cantat haurien cantat |
Infinitiu: Cantar
Haver cantat Gerundi: Cantant Havent cantat Participi: cantat, cantada, cantats, cantades |
2a CONJUGACIÓ : verb PERDRE (model 1: -RE)

| INDICATIU | SUBJUNTIU | |
| Present | Perfet | Present |
| perd
perds perd perdem perdeu perden
|
he perdut
has perdut ha perdut hem perdut heu perdut han perdut |
perdi
perdis perdi perdem perdeu perdin |
| Imperfet | Plusquamperfet | Imperfet |
| perdia
perdies perdia perdíem perdíeu perdien
|
havia perdut
havies perdut havia perdut havíem perdut havíeu perdut havien perdut |
perdés
perdessis perdés perdéssim perdéssiu perdessin |
| Passat (simple) | Passat anterior (simple) | Perfet |
| perdí
perderes perdé perdérem perdéreu perderen
|
haguí perdut
hagueres perdut hagué perdut haguérem perdut haguéreu perdut hagueren perdut |
hagi perdut
hagis perdut hagi perdut hàgim perdut hàgiu perdut hagin perdut |
| Passat perifràstic | Passat anterior (perifràstic) | Plusquamperfet |
| vaig perdre
vares perdre va perdre vàrem perdre vàreu perdre varen perdre
|
vaig haver perdut
vares haver perdut va haver perdut vàrem haver perdut vàreu haver perdut varen haver perdut |
hagués perdut
haguessis perdut hagués perdut haguéssim perdut haguéssiu perdut haguessin perdut |
| Futur | Futur perfet | Imperatiu |
| perdré
perdràs perdrà perdrem perdreu perdran
|
hauré perdut
hauràs perdut haurà perdut haurem perdut haureu perdut hauran perdut |
——-
perd perdi perdem perdeu perdin |
| Condicional | Condicional Perfet | Formes no personals |
| perdria
perdries perdria perdríem perdríeu perdrien |
hauria perdut
hauries perdut hauria perdut hauríem perdut hauríeu perdut haurien perdut |
Infinitiu: Perdre
Haver perdut Gerundi: Perdent Havent perdut Participi: perdut, perduda, perduts, perdudes |
2a CONJUGACIÓ : verb TÉMER (Model 2: -ER)

| INDICATIU | SUBJUNTIU | |
| Present | Perfet | Present |
| Tem
Tems Tem Temem Temeu Temen
|
He temut
Has temut Ha temut Hem temut Heu temut Han temut |
Temi
Temis Temi Temem Temeu temin |
| Imperfet | Plusquamperfet | Imperfet |
| Temia
Temies Temia Temíem Temíeu Temien
|
Havia temut
Havies temut Havia temut Havíem temut Havíeu temut Havien temut |
Temés
Temessis Temés Teméssim Teméssiu temessin |
| Passat (simple) | Passat anterior (simple) | Perfet |
| Temí
Temeres Temé Temérem Teméreu Temeren
|
haguí temut
hagueres temut hagué temut haguérem temut haguéreu temut hagueren temut |
hagi temut
hagis temut hagi temut hàgim temut hàgiu temut hagin temut |
| Passat perifràstic | Passat anterior (perifràstic) | Plusquamperfet |
| vaig témer
vares témer va témer vàrem témer vàreu témer varen témer
|
vaig haver temut
vares haver temut va haver temut vàrem haver temut vàreu haver temut varen haver temut |
hagués temut
haguessis temut hagués temut haguéssim temut haguéssiu temut haguessin temut |
| Futur | Futur perfet | Imperatiu |
| Temeré
Temeràs Temerà Temerem Temereu Temeran
|
hauré temut
hauràs temut haurà temut haurem temut haureu temut hauran temut |
—
tem temi temem temeu temin |
| Condicional | Condicional Perfet | Formes no personals |
| Temeria
Temeries Temeria Temeríem Temeríeu Temerien |
hauria temut
hauries temut t hauria temut hauríem temut hauríeu temut haurien temut |
Infinitiu: témer
Haver temut Gerundi: tement Havent temut Participi: temut, temuda, temuts, temudes |
3a CONJUGACIÓ : verb SERVIR (Model Incoatiu: + EIX/ESC)

| INDICATIU | SUBJUNTIU | |
| Present | Perfet | Present |
| Servesc/serveixo
serveixes serveix servim serviu serveixen
|
he servit
has servit ha servit hem servit heu servit han servit
|
Servesqui/serveixi
Servesquis/serveixis Servesqui/serveixi servim serviu servesquin/serveixin
|
| Imperfet | Plusquamperfet | Imperfet |
| servia
servies servia servíem servíeu servien
|
havia servit
havies servit havia servit havíem servit havíeu servit havien servit
|
servís
servissis servís servíssim servíssiu servissin
|
| Passat (simple) | Passat anterior (simple) | Perfet |
| serví
servires serví servírem servíreu serviren
|
haguí servit
hagueres servit hagué servit haguérem servit haguéreu servit hagueren servit
|
hagi servit
hagis servit hagi servit hàgim servit hàgiu servit hagin servit
|
| Passat perifràstic | Passat anterior (perifràstic) | Plusquamperfet |
| vaig servir
vares servir va servir vàrem servir vàreuu servir varen servir
|
vaig haver servit
vares haver servit va haver servit vàrem haver servit vàreu haver servit varen haver servit
|
hagués servit
haguessis servit hagués servit haguéssim servit haguéssiu servit haguessin servit
|
| Futur | Futur perfet | Imperatiu |
| serviré
serviràs servirà servirem servireu serviran
|
hauré servit
hauràs servit haurà servit haurem servit haureu servit hauran servit
|
—
serveix servesqui/serveixi servim serviu servesquin/serveixin
|
| Condicional | Condicional Perfet | Formes no personals |
| serviria
serviries serviria serviríem serviríeu servirien |
hauria servit
hauries servit hauria servit hauríem servit hauríeu servit haurien servit |
Infinitiu: servir
Haver servit Gerundi: servint Havent servit Participi: servit, servida, servits, servides |
3a CONJUGACIÓ : verb DORMIR (Model pur)

| INDICATIU | SUBJUNTIU | |
| Present | Perfet | Present |
| dorm
dorms dorm dormim dormiu dormen
|
he dormit
has dormit ha dormit hem dormit heu dormit han dormit
|
dormi
dormis dormi dormim dormiu dormin
|
| Imperfet | Plusquamperfet | Imperfet |
| dormia
dormies dormia dormíem dormíeu dormien
|
havia dormit
havies dormit havia dormit havíem dormit havíeu dormit havien dormit
|
dormís
dormissis dormís dormíssim dormíssiu dormissin
|
| Passat (simple) | Passat anterior (simple) | Perfet |
| dormí
dormires dormí dormírem dormíreu dormiren
|
haguí dormit
hagueres dormit hagué dormit haguérem dormit haguéreu dormit hagueren dormit
|
hagi dormit
hagis dormit hagi dormit hàgim dormit hàgiu dormit hagin dormit
|
| Passat perifràstic | Passat anterior (perifràstic) | Plusquamperfet |
| vaig dormir
vares dormir va dormir vàrem dormir vàreu dormir van dormir
|
vaig haver dormit
vares haver dormit va haver dormit vàrem haver dormit vàreu haver dormit varen haver dormit
|
hagués dormit
haguessis dormit hagués dormit haguéssim dormit haguéssiu dormit haguessin dormit
|
| Futur | Futur perfet | Imperatiu |
| dormiré
dormiràs dormirà dormirem dormireu dormiran
|
hauré dormit
hauràs dormit haurà dormit haurem dormit haureu dormit hauran dormit
|
—
dorm dormi dormim dormiu dormin
|
| Condicional | Condicional Perfet | Formes no personals |
| dormiria
dormiries dormiria dormiríem dormiríeu dormirien |
hauria dormit
hauries dormit hauria dormit hauríem dormit hauríeu dormit haurien dormit |
Infinitiu: dormir
Haver dormit Gerundi: dormint Havent dormit Participi: dormit, dormida, dormits, dormides |