Conjugació verbs regulars

1a CONJUGACIÓ : verb CANTAR

Resultat d'imatges de cantar

INDICATIU SUBJUNTIU
Present Perfet Present
cant

cantes

canta

cantam

cantau

canten

 

he cantat

has cantat

ha cantat

hem cantat

heu cantat

han cantat

canti

cantis

canti

cantem

canteu

cantin

Imperfet Plusquamperfet Imperfet
cantava

cantaves

cantava

cantàvem

cantàveu

cantaven

 

havia cantat

havies cantat

havia cantat

havíem cantat

havíeu cantat

havien cantat

cantàs

cantassis

cantàs

cantàssim

cantàssiu

cantassin

Passat (simple) Passat anterior (simple) Perfet
cantí

cantares

cantà

cantàrem

cantàreu

cantaren

 

haguí cantat

hagueres cantat

hagué cantat

haguérem cantat

haguéreu cantat

hagueren cantat

hagi cantat

hagis cantat

hagi cantat

hàgim cantat

hàgiu cantat

hagin cantat

Passat perifràstic Passat anterior (perifràstic) Plusquamperfet
vaig cantar

vares cantar

va cantar

vàrem cantar

vàreu cantar

varen cantar

 

vaig haver cantat

vares haver cantat

va haver cantat

vàrem haver cantat

vàreu haver cantat

varen haver cantat

hagués cantat

haguessis cantat

hagués cantat

haguéssim cantat

haguéssiu cantat

haguessin cantat

Futur Futur perfet Imperatiu
cantaré

cantaràs

cantarà

cantarem

cantareu

cantaran

 

hauré cantat

hauràs cantat

haurà cantat

haurem cantat

haureu cantat

hauran cantat

canta

canti

cantem

cantau

cantin

Condicional Condicional Perfet Formes no personals
cantaria

cantaries

cantaria

cantaríem

cantaríeu

cantarien

hauria cantat

hauries cantat

hauria cantat

hauríem cantat

hauríeu cantat

haurien cantat

Infinitiu: Cantar

Haver cantat

Gerundi: Cantant

Havent cantat

Participi: cantat, cantada,     cantats, cantades

2a CONJUGACIÓ : verb PERDRE (model 1: -RE)

Resultat d'imatges de perder

INDICATIU SUBJUNTIU
Present Perfet Present
perd

perds

perd

perdem

perdeu

perden

 

he perdut

has perdut

ha perdut

hem perdut

heu perdut

han perdut

perdi

perdis

perdi

perdem

perdeu

perdin

Imperfet Plusquamperfet Imperfet
perdia

perdies

perdia

perdíem

perdíeu

perdien

 

havia perdut

havies perdut

havia perdut

havíem perdut

havíeu perdut

havien perdut

perdés

perdessis

perdés

perdéssim

perdéssiu

perdessin

Passat (simple) Passat anterior (simple) Perfet
perdí

perderes

perdé

perdérem

perdéreu

perderen

 

haguí perdut

hagueres perdut

hagué perdut

haguérem perdut

haguéreu perdut

hagueren perdut

hagi perdut

hagis perdut

hagi perdut

hàgim perdut

hàgiu perdut

hagin perdut

Passat perifràstic Passat anterior (perifràstic) Plusquamperfet
vaig perdre

vares perdre

va perdre

vàrem perdre

vàreu perdre

varen perdre

 

vaig haver perdut

vares haver perdut

va haver perdut

vàrem haver perdut

vàreu haver perdut

varen haver perdut

hagués perdut

haguessis perdut

hagués perdut

haguéssim perdut

haguéssiu perdut

haguessin perdut

Futur Futur perfet Imperatiu
perdré

perdràs

perdrà

perdrem

perdreu

perdran

 

hauré perdut

hauràs perdut

haurà perdut

haurem perdut

haureu perdut

hauran perdut

——-

perd

perdi

perdem

perdeu

perdin

Condicional Condicional Perfet Formes no personals
perdria

perdries

perdria

perdríem

perdríeu

perdrien

hauria perdut

hauries perdut

hauria perdut

hauríem perdut

hauríeu perdut

haurien perdut

Infinitiu: Perdre

Haver perdut

Gerundi: Perdent

Havent perdut

Participi: perdut, perduda, perduts, perdudes

2a CONJUGACIÓ : verb TÉMER (Model 2: -ER)

Resultat d'imatges de tener miedo

INDICATIU SUBJUNTIU
Present Perfet Present
Tem

Tems

Tem

Temem

Temeu

Temen

 

He temut

Has temut

Ha temut

Hem temut

Heu temut

Han temut

Temi

Temis

Temi

Temem

Temeu

temin

Imperfet Plusquamperfet Imperfet
Temia

Temies

Temia

Temíem

Temíeu

Temien

 

Havia temut

Havies temut

Havia temut

Havíem temut

Havíeu temut

Havien temut

Temés

Temessis

Temés

Teméssim

Teméssiu

temessin

Passat (simple) Passat anterior (simple) Perfet
Temí

Temeres

Temé

Temérem

Teméreu

Temeren

 

haguí temut

hagueres temut

hagué temut

haguérem temut

haguéreu temut

hagueren temut

hagi temut

hagis temut

hagi temut

hàgim temut

hàgiu temut

hagin temut

Passat perifràstic Passat anterior (perifràstic) Plusquamperfet
vaig témer

vares témer

va témer

vàrem témer

vàreu témer

varen témer

 

vaig haver temut

vares haver temut

va haver temut

vàrem haver temut

vàreu haver temut

varen haver temut

hagués temut

haguessis temut

hagués temut

haguéssim temut

haguéssiu temut

haguessin temut

Futur Futur perfet Imperatiu
Temeré

Temeràs

Temerà

Temerem

Temereu

Temeran

 

hauré temut

hauràs temut

haurà temut

haurem temut

haureu temut

hauran temut

tem

temi

temem

temeu

temin

Condicional Condicional Perfet Formes no personals
Temeria

Temeries

Temeria

Temeríem

Temeríeu

Temerien

hauria temut

hauries temut t

hauria temut

hauríem temut

hauríeu temut

haurien temut

Infinitiu: témer

Haver temut

Gerundi: tement

Havent temut

Participi: temut, temuda, temuts, temudes

3a CONJUGACIÓ : verb SERVIR (Model Incoatiu: + EIX/ESC)

Resultat d'imatges de camarero

INDICATIU SUBJUNTIU
Present Perfet Present
Servesc/serveixo

serveixes

serveix

servim

serviu

serveixen

 

he servit

has servit

ha servit

hem servit

heu servit

han servit

 

Servesqui/serveixi

Servesquis/serveixis

Servesqui/serveixi

servim

serviu

servesquin/serveixin

 

Imperfet Plusquamperfet Imperfet
servia

servies

servia

servíem

servíeu

servien

 

havia servit

havies servit

havia servit

havíem servit

havíeu servit

havien servit

 

servís

servissis

servís

servíssim

servíssiu

servissin

 

Passat (simple) Passat anterior (simple) Perfet
serví

servires

serví

servírem

servíreu

serviren

 

haguí servit

hagueres servit

hagué servit

haguérem servit

haguéreu servit

hagueren servit

 

hagi servit

hagis servit

hagi servit

hàgim servit

hàgiu servit

hagin servit

 

Passat perifràstic Passat anterior (perifràstic) Plusquamperfet
vaig servir

vares servir

va servir

vàrem servir

vàreuu servir

varen servir

 

vaig haver servit

vares haver servit

va haver servit

vàrem haver servit

vàreu haver servit

varen haver servit

 

hagués servit

haguessis servit

hagués servit

haguéssim servit

haguéssiu servit

haguessin servit

 

Futur Futur perfet Imperatiu
serviré

serviràs

servirà

servirem

servireu

serviran

 

hauré servit

hauràs servit

haurà servit

haurem servit

haureu servit

hauran servit

 

serveix

servesqui/serveixi

servim

serviu

servesquin/serveixin

 

Condicional Condicional Perfet Formes no personals
serviria

serviries

serviria

serviríem

serviríeu

servirien

hauria servit

hauries servit

hauria servit

hauríem servit

hauríeu servit

haurien servit

Infinitiu: servir

Haver servit

Gerundi: servint

Havent servit

Participi: servit, servida, servits, servides

3a CONJUGACIÓ : verb DORMIR (Model pur)

Resultat d'imatges de bebe dormir

INDICATIU SUBJUNTIU
Present Perfet Present
dorm

dorms

dorm

dormim

dormiu

dormen

 

he dormit

has dormit

ha dormit

hem dormit

heu dormit

han dormit

 

dormi

dormis

dormi

dormim

dormiu

dormin

 

Imperfet Plusquamperfet Imperfet
dormia

dormies

dormia

dormíem

dormíeu

dormien

 

havia dormit

havies dormit

havia dormit

havíem dormit

havíeu dormit

havien dormit

 

dormís

dormissis

dormís

dormíssim

dormíssiu

dormissin

 

Passat (simple) Passat anterior (simple) Perfet
dormí

dormires

dormí

dormírem

dormíreu

dormiren

 

haguí dormit

hagueres dormit

hagué dormit

haguérem dormit

haguéreu dormit

hagueren dormit

 

hagi dormit

hagis dormit

hagi dormit

hàgim dormit

hàgiu dormit

hagin dormit

 

Passat perifràstic Passat anterior (perifràstic) Plusquamperfet
vaig dormir

vares dormir

va dormir

vàrem dormir

vàreu dormir

van dormir

 

vaig haver dormit

vares haver dormit

va haver dormit

vàrem haver dormit

vàreu haver dormit

varen haver dormit

 

hagués dormit

haguessis dormit

hagués dormit

haguéssim dormit

haguéssiu dormit

haguessin dormit

 

Futur Futur perfet Imperatiu
dormiré

dormiràs

dormirà

dormirem

dormireu

dormiran

 

hauré dormit

hauràs dormit

haurà dormit

haurem dormit

haureu dormit

hauran dormit

 

dorm

dormi

dormim

dormiu

dormin

 

Condicional Condicional Perfet Formes no personals
dormiria

dormiries

dormiria

dormiríem

dormiríeu

dormirien

hauria dormit

hauries dormit

hauria dormit

hauríem dormit

hauríeu dormit

haurien dormit

Infinitiu: dormir

Haver dormit

Gerundi: dormint

Havent dormit

Participi: dormit, dormida, dormits, dormides

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *